Ç Harfi İle Başlayan Sözler
|

Ç Harfi İle Başlayan Sözler ve Kısa Anlamları

Ç Harfi İle Başlayan Sözler ve Kısa Anlamlarını sayfamızda bulabilir ve facebook, twitter, whatsapp üzerinden sevdiklerinizle ücretsiz bir şekilde paylaşabilirsiniz.

Ç Harfi İle Başlayan Sözler

Çabalama kaptan ben gidemem. : Bu işi yapacak güçte değilim, zorlamanın yararı yok.

Çağrılan yere erinme, çağrılmayan yere görünme. : Kişi, çağrıldığı yere gitmeli, çağrılmadığı yere gitmemelidir.

Çağrılan yere git, ar eyleme çağrılmadığın yere gidip yerini dar eyleme. : Kişi, çağrıldığı yere gitmeli, çağrılmadığı yere gitmemelidir.

Çağrılmayan yere çörekçiyle börekçi gider. : Çağrılmadığın yere sakın gitme.

Çalı idi çırpı idi, evim idi ya, ayı idi uyu idi, kocam idi ya. : Her ne kadar evim derme çatma, kocam kaba saba idiyse de, bir düzen kurmuş, yaşayıp gidiyordum sozlersitesi.com.

Çalma elin kapısını, çalarlar kapını. : Kimseye kötülük yapma yoksa onlar da sana aynı kötülüğü yaparlar.

Çam ağacından ağıl olmaz, el çocuğundan oğul olmaz. : Her şeyin bir değeri vardır yapacağı iş, kullanılacağı yer ayrıdır.

Çam sakızı çoban armağanı. : Verilen bir armağanın sunulduğu kimseye değerine uygun olmadığını ve verenin gücünün ancak buna yettiğini özür yollu anlatmak için söylenen bir söz.

Çanağa ne doğrarsan kaşığında o çıkar. : Kişi, kendisi için önceden yaptığı hazırlıkların verimini ileride alır.

Çanakta balın olsun, yemen’den (bağdat’tan) arı gelir. : Malı güzel olan kimse için müşteri kaygısı yoktur, onun malına uzak yerlerden bile istekli çıkar.

Çarşı iti ev beklemez. : Başıboş gezmeye alışanlar, disiplinli iş yapmaya gelemezler.

Çatal kazık yere batmaz (geçmez, çakılmaz). : Birden çok kimsenin söz sahibi olduğu iş yürümez.

Çay kuşu, çay taşı ile vurulur. : Her iş, ancak ve ancak o iş için gerekli araçla yapılabilir.

Çekişilmeyince pekişilmez. : Düşünceler karşılıklı tartışılmadan sağlam bir anlaşma ve uzlaşma ortaya çıkmaz.

Çengi ölüsü çalgı (daire, tef) ile kalkar. : Zevk ve sefa içinde ömür sürmüş bir kimse, en sıkıntılı günlerinde bile bu alışkanlığını bırakamaz.

Çerçi başındakini satar. : Satıcı elinde neyi varsa satar.

Çerçi kızı boncuğa âşık(tır). : 1) bir insan hangi işle uğraşıyorsa yakınındakiler de o işi çok sever 2) ticaretle uğraşanlar, sattıkları şeylerden evdekilerini yoksun bırakarak onların bu eşyanın özlemini çekmelerine neden olurlar.

Çeşmeye gitse çeşme kuruyacak. : Çok talihsiz kimseler için söylenen bir söz.

Çıkmadık canda umut var. : Elden gitti sandığımız bir şeyle ilgimiz büsbütün kesilmemişse gereken çabayı harcayarak onun elimizde kalmasını sağlayabileceğimizi umabiliriz.

Çıkmadık candan umut kesilmez. : Elden gitti sandığımız bir şeyle ilgimiz büsbütün kesilmemişse gereken çabayı harcayarak onun elimizde kalmasını sağlayabileceğimizi umabiliriz.

Çıngıraklı deve kaybolmaz. : Nerede olsa varlığını gösteren kimse unutulmaz.

Çıra dibi karanlık olur. : Bir kimse, başkalarına bol bol yaptığı yardımı kendi yakınlarına yapmaz.

Çift edersen bağlanırsın, bağ edersen eğlenirsin. : Bakımını iyi yaparsan bağın iyi olur, bağla uğraşmak bir eğlencedir.

Çift ile koyun, gerisi oyun. : En zor çiftçilik, tarla sürülerek ve koyun beslenerek yapılan çiftçiliktir, diğer işler eğlence gibidir.

Çiftçinin karnını yarmışlar, kırk tane “gelecek yıl” çıkmış. : Çiftçinin ürünü her yıl bir afete uğrar, o da hep gelecek yıla umut bağlar.

Çiftçiye yağmur, yolcuya kurak cümlenin muradını verecek hak. : Kullar tanrı’dan kendilerine gerekli olan şeyleri dilerler, bu dilekleri kabul edecek olan tanrı’dır.

Çifte gelmeyen öküz olsun, işe gitmeyen oğlun. : Herhangi bir biçimde yararlanılabilecek bir malın olması iyidir, çifte gelmeyen öküzü satabilir, iş yapmaktan kaçınan oğlunu eğitebilirsin.

Çiğ yemedim ki karnım ağrısın. : Suç işlemedim ki korkayım.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir